Wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. Sejm zdecydował
Sejm bezwzględną większością głosów wybrał Radę Ministrów zgodnie z wnioskiem Donalda Tuska. Za wotum zaufania dla rządu głosowało 248 posłów, przeciw było 201, nikt się wstrzymał.
Przeciwko powołaniu rządu głosowały kluby PiS i Konfederacji oraz koło Kukiz'15.
W głosowaniu nie wzięło udziału ośmiu posłów PiS, w tym: Jan Krzysztof Ardanowski, Krzysztof Lipiec, Grzegorz Matusiak, Anna Schmidt, Agnieszka Ścigaj, Teresa Wilk, Agnieszka Wojciechowska van Heukelom i Zbigniew Ziobro, a także dwóch posłów Konfederacji: wykluczony z obrad Sejmu Grzegorz Braun i Sławomir Mentzen.
Zbigniew Ziobro informował wcześniej, że jego nieobecność wynika z przyczyn zdrowotnych.
Odpowiedzi na pytania na piśmie
Wcześniej posłowie przed siedem godzin zadawali pytania. Po zakończeniu sesji pytań na mównicy ponownie pojawił się nowy premier.
– Siedem godzin siedziałem tak, jak niektórzy z pań i panów posłów na tej sali, słuchając pytań czy raczej jednak w przygniatającej większości przypadków pewnych manifestów, wypowiedzi i krytyki – powiedział Tusk.
– Z tego 7-godzinnego materiału wyłowimy to, co było pytaniem domagającym się precyzyjnej odpowiedzi – wskazał. – Otrzymacie państwo na każde pytanie, które było pytaniem, a nie politycznym manifestem, odpowiedź na piśmie – przekazał.
Exposé Donalda Tuska
Wcześniej, w ramach expose nowy premier przemawiał przez ponad dwie godziny. Poruszył wiele tematów i przedstawił skład Rady Ministrów. Zapowiedział zmianę jakościową w polskiej polityce i przywrócenie zasada demokratycznego państwa prawa. Lider Platformy Obywatelskiej przedstawił kilkanaście konkretnych obietnic, co mocno kontrastuje z jego pierwszym expose z 2007 roku, kiedy naliczono ich ponad 200.
Tusk zapowiedział m.in. podwyżki dla nauczycieli i budżetówki, kasowy PIT (przedsiębiorcy zapłacą podatek dochodowy dopiero po otrzymaniu środków z tytułu zapłaconej faktury, a nie samej faktury), wypłaty świadczenia socjalnego 800 plus, dwukrotną w roku waloryzację rent i emerytur, gdy inflacja będzie przekraczać 5 proc., wprowadzenie "babciowego", ułatwienia dla przedsiębiorców czy zmiany w armii. – Polska armia będzie dobrze uzbrojona, z poszanowaniem zawartych już kontraktów – zapowiedział.
Prezes Rady Ministrów podkreślił, że miejsce Polski jest w NATO i Unii Europejskiej. Powiedział też, że żadne próby zmian traktatów Unii Europejskiej wbrew interesom Polski nie wchodzą w rachubę. – Chcę wam powiedzieć, że naprawdę mnie nikt nie ogra w Unii Europejskiej – oznajmił podczas expose.
Tusk zapowiedział, że jego rząd rozwiąże problem protestu przewoźników z korzyścią zarówno dla strony polskiej, jak i ukraińskiej.
Wygłaszając swoje exposé w Sejmie, Tusk stwierdził, że manifest Piotra Szczęsnego mógłby w dużej mierze zastąpić całe jego wystąpienie. Następnie odczytał postulaty mężczyzny, który 19 października 2017 r. podpalił się w Warszawie na Placu Defilad w proteście przeciwko metodom władzy PiS.